O tom, že existují zdravé tuky už jste s největší pravděpodobností slyšeli. Kde je ale najít? A kolik jich vlastně potřebujeme? To už vám většina lidí na sociálních sítích nebo články na internetu neřeknou. 

Doby nízkotučných diet už jsou dnes ty tam, ale stále možná není jasné, jak s tuky v jídelníčku naložit a proč.


 

Nejdříve se pojďme podívat na to „proč“. 

Tuky jsou důležitým zdrojem energie pro lidský organismus, ale mají i mnoho dalších funkcí. Jsou důležité pro vstřebávání vitaminů A, D, E a K, jsou důležité pro tvorbu hormonů (např. pohlavních), mají funkci tepelné i mechanické obrany organismu a také jsou nositeli chuti. Nejspíš jste si všimli, že nízkotučný jogurt nechutná tak dobře, jako ten polotučný nebo tučný.

Tuky mají v lidském organismu nezastupitelnou roli a mnoho funkcí, proto není dobré jejich příjem držet dlouhodobě nízko. Nicméně s ničím se to nesmí přehánět a čeho je moc, toho je jednoduše příliš. 

 

Ořechy mají vhodné složení tuků, protože obsahují v převaze nenasycené mastné kyseliny. Takové vlašské ořechy mají i vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, které jsou důležité v prevenci nejen kardiovaskulárních onemocnění. V našich jídelníčcích jich bohužel příliš mnoho není, proto je pravidelná konzumace ořechů jistě vhodná. Ořechy jsou i dobrým zdrojem vitaminů D a E a dalších minerálních látek. Každý ořech má trochu jiné složení, proto je dobré je střídat, abychom podpořili zisk, co největšího množství jednotlivých látek.

 

A jak je do jídelníčku zapojit?

Je však potřeba nezapomínat na to, že by ořechy a ořechová másla měly nahradit ty méně vhodné tuky, které najdeme v polotovarech, rozpékaném sladkém pečivu, sušenkách, uzeninách nebo třeba v tučných živočišných výrobcích. Důležité je slovíčko nahradit. Tyto nevhodné tuky nejdříve musíme v našem jídelníčku snížit, pokud pouze k těmto nevhodným tukům přidáme ještě ořechy, příliš užitku nám to nepřinese, spíše naopak. 

Tuky jsou pořád velmi bohatým zdrojem energie a ořechy obsahují kolem 60 % tuku, takže i ořechy jsou velkým zdrojem tuku. Právě proto jsou tak moc chutné. Proto i tady myslete na to, že jíst ořechová másla po lžičkách ve velkém množství není nic, co byste měli dělat pravidelně a rozhodně se nejedná o dietnější náhradu třeba Nutelly. 

 

Žádná potravina není jednoduše zdravá nebo nezdravá, ale je potřeba se podívat na její konzumované množství a taky zbytek jídelníčku a celkový životní styl. Proto ani vhodné množství i složení tuků v našich jídelníčcích není samospásné. Bez dostatku bílkovin, vlákniny a komplexních sacharidů, nám taková strava příliš benefitů nepřinese. 

A právě proto teď rozjíždíme rubriku “Jak snídá Andy” - kde vám ukážeme několik tipů na zdravé a vyvážené snídaně. 


 


Andrea Mokrejšová
Andrea Mokrejšová

Andrea je nutriční terepeutka vystudovaná na lékařské fakultě UK. Pracuje ve zdravotnictví a má také svoji soukromou nutriční poradnu. Andrea je naše dlouhodobá ambasadorka. Pravidelně s ní konzultujeme nutriční složení našich výrobků.


Andrea Mokrejšová - Instagram
@andreamokrejsova

Naše doporučené produkty: